دوشنبه, 25 -2668 ساعت 16:42

نهایت علم اقتصاد (مدیریت اقتصادی پول)

نوشته شده توسط

اطلاعات مختصر

امتیاز به این مطلب
(0 رای)

کتاب نهايت علم اقتصاد

كتاب نهايت علم اقتصاد با عنوان فرعي آموزش درباره پول به نوجوانان و جوانان، نوشته كين بابيج (Keen J. Babbage) در سال 2006 تأليف شد و در سال 2007 ازسوي گروه انتشاراتي رومن و ليتل-فيلد (Rowman & Littlefield Publishers) از ناشران معتبر آمريكايي كه هر ساله كتاب هاي زيادي در حوزه علوم اجتماعي و رفتاري توليد ميكند، انتشار يافته است.
نويسنده اين كتاب بيش از 25 سال تجربه تدريس در مدارس آمريكايي دارد و داراي مدرك دكتراي اقتصاد است. او همچنين به عنوان مشاور تبليغات و بازاريابي در برخي از شركت هاي بزرگ فعاليت دارد و از تجارب خود در تأليف اين كتاب استفاده نموده است.

او در پيشگفتار چاپ اول كتاب، در مورد وجود بحران در اقتصاد آمريكا هشدارهايي جدي مي دهد و معتقد است كشورش در حال دفن شدن زير بار بدهي است و هرگاه كمر مردمش زير بار بدهي خم شود دشمنانشان آنها را شكست نخواهند داد، بلكه آنها در آينده مالك آن كشور خواهند شد و هر چقدر سوءمديريت ماليِ فردي، خانوادگي و ملي افزايش يابد و مورد چاره جويي قرار نگيرد، اين سرنوشت به واقعيت تبديل خواهد شد.
از نظر بابيج خانوارهاي آمريكايي ذهنيت درستي از مديريت پول ندارند و بسياري از آنها داراي استقراض شخصيِ بي حساب و كتابي هستند. كتاب شهروندان معمولي اين كشور را با افراد ساير جوامع توسعه يافته مقايسه مي كند و به اين تفاوت ها اشاره دارد كه آمريكايي ها نه تنها پولي پس انداز نمي كنند بلكه در عوض مدام از كارت اعتباري و تا حداكثر سقف اعتبار آن برداشت مي كنند، وام هاي رهني براي خريد مسكن دريافت مي كنند كه تا 100 درصد مبلغ آن را پوشش مي دهد و تا مدت ها صرفاً موفق به پرداخت بهره آن مي شوند، نه اصل آن. چنين رويكردي در زندگي براي آنها اين توهم را ايجاد مي كند كه افراد پولداري هستند، در حالي كه روزبه روز بدهكارتر می شوند.
وي راه حل برون رفت از بحران را تغيير نگرش خانوارها مي داند و در مورد مديريت بخش پولي زندگي، اهميت مقوله پس انداز در زندگي فردي و جامعه، تنظيم بودجه براي خانوار، در نظر گرفتن هزينه فرصت منابعِ در اختيار جامعه در تصميم گيري تأكيد مي كند.
از نظر نويسنده، مديريت پول و پس انداز قبل از آنكه يك مسئله اقتصادي باشد يك مقوله فرهنگي است. به همين دليل و به عنوان يك آموزگار معتقد است بايد ارزش هاي از دست رفته جامعه مدرن آمريكايي در حوزه مصرف و پس انداز را از طريق آموزش هاي درست به نسل جوان كشور و كودكان و نوجوانان، به جامعه بازگرداند و اين تنها راه حل رهايي از بحران مالي است.
به اين منظور در اين كتاب با استفاده از مجموعه داستان هاي جذاب در مورد راه اندازي كسب و كارهاي كوچك و تجارب شخصي دانش آموزان، به آموزگاران و والدين مي آموزد كه چگونه فرزندان خود را در مورد نحوه مديريت بخش پولي زندگي آموزش دهند. استدلال نويسنده اين است كه اگر مي بينيد مردم، شركت ها و دولت ها در مرز ورشكستگي قرار دارند، به اين دليل است كه نياموخته اند بخش پولي زندگي خود را مديريت كنند، متناسب با درآمدهاي خود هزينه كنند، براي تأمين مخارج امروز زير بار بدهي نروند و درآمدهاي آتي خود را گرو نگيرند و نيز ياد نگرفته اند كه چگونه پس اندازهاي امروز مي تواند به درآمدهاي فزاينده فردا تبديل شود. لذا كتاب به دنبال نهادينه كردن چنين تجربياتي در جامعه است و به همين دليل گروه سني پايين جامعه را هدف قرار داده و مخاطب خود را افرادي مي داند كه نقش آموزش و تربيت آنها را بر عهده دارند. البته اين كتاب داراي نكات بسيار ارزشمندي در مورد شيوه آموزش علم اقتصاد و ساير علوم است و تأكيد زيادي بر استفاده از تجارب دانش آموزان در تعليم و تربيت آنها دارد.
كتاب نهايت علم اقتصاد توسط دكتر جعفر خيرخواهان، با مقدمه و ويرايش علمي دكتر عبدالناصر همتي ترجمه شده و در مهرماه سال جاري توسط مديريت پژوهش و ريسك بانك سينا با تيراژ 2000 نسخه منتشر شده است.
در مقدمه كتاب آراي كنث گالبرايت (Galbraith, John Kenneth) به عنوان نظريه پرداز اقتصادي در حوزه فرهنگ كه در سال 1985 با انتشار كتاب «جامعه مرفه» تحليلي از نظام اقتصادي آمريكا در دهه 1950 را ارائه نموده، بازخواني و تأكيد شده است كه توجه بيش از اندازه به رويكرد نئوكلاسيكي متعارف نسبت به مصرفِ شخصي، جامعه را به بي توجهي نسبت به سرمايه گذاري براي رفع نيازهاي عمومي سوق خواهد داد. همچنين مشكلات و تنگناهاي اقتصادي را تا حد زيادي ناشي از اشتباهات غيرضروري، خطاهاي اجتناب ناپذير، سوءمديريت پولي افراد، شركت ها، سياست ها و قوانين عمومي نابخردانه مي داند و لذا معتقد است در هر جامعه اي بزرگان و دولتمردان بايد الگو و نمونه خردمندي و انضباط مالي براي نسل جوان باشند.
در مقدمه كتاب بيان شده كه هر چند نويسنده به شدت بر استفاده از كارت اعتباري براي خريد قبل از كسب درآمد مي تازد ولي در متن كتاب به نحو جالب و ساده اي شروع يك كسب وكار را توضيح مي دهد و بر دريافت اعتبار براي راه اندازي يك كسب و كار تأكيد دارد، يعني كسب اعتبار براي سرمايه گذاري و شروع يك كسب و كار را مورد توجه قرار مي دهد ولي آن را براي خريد نسيه و جبران مخارج مصرفي نكوهش مي كند.
به همين دليل بانك سينا به عنوان يك نهاد مالي ضرورت انتشار چنين كتابي را درك كرده و آن را مناسب جامعه امروز كشور دانسته است. اين كتاب مي تواند تصويري از اقتصاد مقاومتي به عنوان راه حل برون رفت از مشكلات جاري كشور را به خواننده خود يعني افرادي كه نقش تعليم و تربيت را بر عهده دارند، ارائه نمايد. مطالعه اين كتاب مي تواند روحيه دليرانه، مولد و مسئولانه افراد را به عنوان طليعه توليد در آنان تقويت نمايد و ارزش هايي مثل صرفه جويي، پس انداز، كنترل خواسته ها و ... را در جامعه زنده نمايد. همچنين باورهاي غلطي مثل اعتياد به ايجاد بدهي، اسراف، خريدهاي اعتباري لجام گسيخته و ... كه گريبان افراد جامعه را گرفته و دولت هاي مختلف را به كسري بودجه عادت داده، تضعيف خواهد كرد.
وجود داستان هاي كوتاه و جذاب در مورد رفتارهاي اقتصادي افراد، توصيه هاي مختلف به والدين و آموزگاران، شيوه هاي مطلوب تدريس و ... همراه با ترجمه روان و مطلوب كتاب از جمله ويژگي هايي است كه خواننده را به خود جلب مي كند. 

«نهايت علم اقتصاد» توسط دكتر جعفر خيرخواهان، با مقدمه و ويرايش علمي دكتر عبدالناصر همتي ترجمه و در مهرماه سال جاري توسط مديريت پژوهش و ريسك بانك سينا با تيراژ 2000 نسخه از سوي انتشارات مهربان نشر، منتشر شده است.

 
بازدید 4965 مرتبه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 20 مهر 1396 ساعت 21:20
جعفر خیرخواهان

دکتر جعفر خيرخواهان، اقتصاددان جوان ايراني و استاد دانشگاه فردوسي مشهد، از جمله اقتصاددانان بسيار پرکاري محسوب مي‌شود که در سال هاي اخير بخش قابل توجهي از فعاليت وي بر ترجمه مقالات و کتاب هاي ارزشمند اقتصادي به زبان فارسي متمرکز است؛ از جمله کتاب هاي ترجمه شده توسط ايشان مي توان به کتاب های ارزشمند «معماي فراواني: رونق هاي نفتي و دولت هاي نفتي»، «حکمراني خوب بنيان توسعه»، «ريشه هاي اقتصادي دموکراسي و ديکتاتوري» و «انديشه هاي اقتصادي و سياسي هايک» اشاره نمود.

www.jafarkheirkhahan.ir | این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر خود را ثبت کنید

از پر شدن تمامی موارد الزامی (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

© 2013-2017 وبسایت شخصی جعفر خیرخواهان. تمامی حقوق محفوظ است