دوشنبه, 18 مرداد 1395 ساعت 20:09

جهانگردی از کجا سازمان می‌یابد؟

نوشته شده توسط
امتیاز به این مطلب
(0 رای)

unwto براي دوستداران مجلات مسافرتي که به تصاوير خيره کننده از هتل هاي بوتيک (هتل هايي که با سازه هاي طبيعي ساخته مي شوند) در سواحل سفيد رنگ يا قايق هاي تفريحي در درياهاي فيروزه اي رنگ عادت کرده اند، ديدن ساختمان قهوه اي رنگ سازمان جهاني گردشگري ملل متحد (UNWTO) مايه کسالت و سرخوردگي است.

اين ارگان که خود را وقف يکي از لذت هاي بزرگ زندگي کرده، در يک ساختمان 10 طبقه معمولي و پيش پاافتاده در محله Calle Capitán Haya مادريد مستقر و در يک محله پرشاخ و برگ با وزارتخانه ها و سفارتخانه هاي خارجي که شکوه و تاثير بيشتري دارند، پنهان شده است. ساختمان همان طور که به نظر مي رسد يکي از چندين سازمان گمنام در بي شمار سازمان هاي زير مجموعه سازمان ملل متحد است؛ يک نهاد دور افتاده در پايين سلسله مراتب بين المللي. افزون بر اين، اين نهاد به کسب وکار سفر و گردشگري اختصاص يافته است، نه به گشت و گذار صرف! بيشتر کساني که مقالات سفرهاي باشکوه را نوشته اند، هرگز اسم UNWTO را نشنيده و از آنهايي که شنيده اند تعداد اندکي از دفتر آن بازديد کرده اند. استوارت امريچ، سردبير وقت صفحه بسيار مهم «سفر» در روزنامه نيويورک تايمز نيز در اين زمينه ابراز مي کرد: «من ايميل هاي آن سازمان را دريافت مي کنم، اما به ندرت آنها را مي خوانم.»

آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 شهریور 1396 ساعت 20:08
دوشنبه, 10 تیر 1392 ساعت 21:59

گفتگویی‌ با آمارتیا سن‌

نوشته شده توسط
امتیاز به این مطلب
(1 رای)

نخستین‌ دلیل‌ گفتگوی‌ من‌ با اقتصاددان‌ها، بازبینی‌ برداشت‌ من‌ از آثار آنان‌ بود (کلامر،1983). این‌ گفتگوها، به‌ تدریج‌ بر برداشت‌ من‌ اثر می‌گذاشت‌. من‌ منتظر چنین‌ تأثیری‌ بودم‌.بنابراین‌، پاسخ‌ به‌ این‌ پرسش‌ باید روشن‌ باشد که‌ چرا اقتصاددان‌ها، در بیشتر موارد، از خواندن‌مقاله‌های‌ یکدیگر دست‌ می‌کشند و در دفتر کار، کافه‌ تریا یا تالار اجتماعات‌ جمع‌ می‌شوند تاآنچه‌ در اذهان‌ آنها می‌گذرد را به‌ بحث‌ گذارند.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 شهریور 1396 ساعت 20:08
دوشنبه, 10 تیر 1392 ساعت 21:49

انکار اولویت ها

نوشته شده توسط
امتیاز به این مطلب
(0 رای)

چرا پاره ای از کشورها نسبتا ثروتمند و سایرین نسبتا فقیر هستند؟ این شاید مهمترین پرسش در طول تاریخ علم اقتصاد باشد. اگرچه جنبه هایی از این قضیه هنوز بدون پاسخ مانده است، اجماعی بین اقتصاددانان گرفته که الف- حقوق مالکیت تایید شده و مورد احترام، ب- تورم پایین و باثبات و ج- رژیم تنظیمی و مالیاتی معقول و منطقی از مهمترین عوامل در خدمت رشد اقتصادی به شمار می آیند...

آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 شهریور 1396 ساعت 20:10
امتیاز به این مطلب
(0 رای)

مساله تجارت بین کشورهای سرمایه داری صنعتی و کشورهای شبه سرمایه داری یا تازه صنعتی شده، همیشه بحث انگیز بوده است. در مورد اثرات تجارت بین الملل بر اقتصاد کشورهای اخیر، نظریه های گوناگونی وجود دارد. یک ارزیابی به این دیدگاه منتهی می شود که ...

آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 شهریور 1396 ساعت 20:11
صفحه1 از2
© 2013-2017 وبسایت شخصی جعفر خیرخواهان. تمامی حقوق محفوظ است